Windows Servera RDP Bağlantısında ” Failed to connect, CredSSP required by server ” Hatası/İhtiyacı Çözümü

Windows Servera RDP Bağlantısında ” Failed to connect, CredSSP required by server ” Hatası/İhtiyacı Çözümü

Bismillah,

Özellikle windows server 2012 ve 2016 gibi versiyonlarda ağ üzerinden yetkilendirme seviyesinin (Network Level Auth.) olarak, 3. parti bağlantıları destekleme seçeneği pasif olması yüzünden, linux üzerinden windows makinelere remote desktop (RDP) bağlantısı yapmak sorun olabiliyor. Özellikle Rdesktop ve Remmina gibi bu konuda meşhur linux programları yukarıda bahsettiğim konfigrasyondan dolayı bağlanamıyor. Bağlanamadığında bazen (Remmina gibi) uyarı vermez bazen de (Rdesktop programı gibi) “Failed to connect, CredSSP required by server” uyarısını verir.

İşte bu bağlantı hatasının/ihtiyacının çözümü; windows server da iken komut satırından (cmd.exe) yetkili bir kullanıcı ile (mesela Administrator) aşağıdaki komutu çalıştırmaktır.

C:\>reg add "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\WinStations\RDP-Tcp" /v UserAuthentication /t REG_DWORD /d 0 /f

Bu yukarıdaki komut kayıt defterinize yukarıda bahsettiğim ilgili bağlantılara izin veren kaydı ekleyecektir. Ve artık bu bahsi geçen hatayı, uyarıyı almayacaksınız.

Bu arada malumun ilanı niteliğinde bir bilgi vermek istiyorum;

“Niye windows serverlara linux rdp client programları ile bağlanalım ki, böyle bir (bağlantı hata çözümüne) ihtiyacımız hasıl olsun?” diyenler varsa, bildiğiniz üzere kullanıcılar genelde serverlarına kurdukları programlara ve dosyalara özen gösterirler ancak kendi pc lerine günlük ihtiyaçlarından dolayı bu kadar özen gösteremeyebilirler. Bu sebeple kendi kullandıkları windows pc lerinde trojan veya keylogger özelliğinde virüsler olabilir. Ola ki kendi pc lerinde windows kullananlar, windowstaki remote desktop programı ile windows sunucularına bağlanıyorlar ise gerek parolalarının keylogger ile çalınması gerek worm türü virüslerin remote desktop client programının penceresinden windows server a sızdığı/sızabileceği aşikardır. Yani özetle linux ta virüs tehditi windows la kıyaslanmayacak kadar az olduğundan, hizmet verdiğimiz veya kullandığımız windows server lar varsa bunlara linux pc kullanarak rdp bağlantısı yapmak (100% olmasada) daha güvenli olacaktır. Bu yazı da böyle bir ihtiyaç için bu tarz linux client kullanmak isteyen kullanıcıların karşılaştıkları bağlantı hatalarından birini çözmeyi amaçlamaktadır.

Soru ve tavsiyelerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur, başka paylaşımlarda görüşmek üzere.

Yorum veya Cevap Yaz

Yorum yazarken belirttiğiniz email adresiniz sitede yayınlanmayacaktır. İhtiyaç olursa size geri dönüş yapabilmemiz için gereklidir.

* İle İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur