Linux Komut Satırı (BASH) Geçmişini Silmek

Linux Komut Satırı (BASH) Geçmişini Silmek

Bismillah, öncelikle yeni sitemizde ki bu ilk paylaşımı nasip eden Allah a hamd olsun.

Linux komut satırına girilen komut geçmişini temizlemek veya temizlememek basite alınan bir konu olarak algınabailir ancak bu geçmiş kayıtlar birçok güvenlik zafiyetine sebep olabilir.

Hatırlatma: Komut geçmişi komut satırında iken klavye de ki aşağı yukarı yön tuşları ile görüntülenebilmektedir.

Komut satırına ulaştıktan sonra zaten iş işten geçmiştir diye düşünmeyin ve bu aşağıdaki nacizane tavsiyeye dikkat edin.

Bazen linux makine üzerinde bir önemli bir konfigrasyon olsun veya parolaların gizlenmeden girildiği komutlar olsun, bu yazılan komutların tekrar sunucu veya pc ye bağlanan başka bir kullanıcı tarafından görülmesini istemeyiz.

Örneğin;

mysqladmin -u root password PAROLA
Hatırlatma: Makalelerdeki paylaşılan linux komutlarında "su" veya "sudo" yetkilendirme komutları, komutların başında yer almamaktadır. Yetki ihtiyacınız var ise komutları çalıştırırken eklemeyi unutmayın.

Evet şimdi bu komut geçmişini, yine komut satırından aşağıdaki komutu yazarak görüntüleyebiliriz.

history

Başında çeşitli kayıt no lara sahip komut geçmişiniz gelmiştir. Burada başındaki kayıt numarasını belirterek komut geçmişinden istediğimiz kayıtı silebiliriz. Örneğin ben 66 nolu geçmişi sileceğim bunun için;

history -d 66

komutunu komut satırına girmem sadece geçmiş komutlar içinden bu kayıtı silmem için yeterli olacaktır. Bu işlem bakımını yaptığınız bir sunucuda çalıştırdığınız komutları işleminizin sonunda silmek için çok elverişlidir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bağlı olduğunuz linux makinenin yine bağlı olduğunuz kullanıcıya ait geçmişini silebilirsiniz.

Tamamını silmek bazı komutları tekrar hatırlamak veya çağırmak gerektiğinden uygun olmayabilir. Ama tüm komut geçmişini silmek için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.

history -c

Alternatif Method:

Home klasörü altında, kullanıcı dizininiz altındaki .bash_history dosyasını herhangi bir editor ile açıp, yukarıdaki yöntemlerin bir alternatifi olarak aşağıdaki şekilde de açabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Hatırlatma: Dosya başında "." olan dosyalar gizli dosyalardır, gizli dosyaları göster seçeneği aktif değilse bazı file managerlar da göremezsiniz.

Komut satırından bu dosyayı örneğin nano editoru ile açalım;

root kullanıcısı ise:

nano /root/.bash_history

diğer kullanıcılarda:

nano /home/KULLANICINIZ/.bash_history

Soru ve tavsiyelerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur, başka paylaşımlarda görüşmek üzere.

Yorum veya Cevap Yaz

Yorum yazarken belirttiğiniz email adresiniz sitede yayınlanmayacaktır. İhtiyaç olursa size geri dönüş yapabilmemiz için gereklidir.

* İle İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur